Working Results 2014

WSSC Autumn Assessment Test
Sunday 21st September 2014

for show, show-bred, and minor breed spaniels (excluding Irish Water Spaniels). held at Brookwood, Surrey by the kind permission of Mr & Mrs R Reeder.

Judges: Mrs J & Mr P Shawyer (Novice/Open) and Mrs A Lyon (Special Beginners/Puppy)

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Special Beginners (8 runners)

  1. Gunring Ensueno – D Gates (ESS)
  2. Hillpark Princess Aurora – G Coffin
  3. Amblelight Rose – M Bowman
  4. Sibisabi Shoshone Tonto – P Allen (American Cocker)

Puppy (5 runners)

  1. Cocolambton Geranium – R Reece (Field)
  2. Abbyford Bold Venturer – M Hughes (Clumber)
  3. Amblelight Rose – M Bowman
  4. Hillpark Sparkling Future – J Morgan

Novice (13 runners)

  1. Cherryheath’s Miss Chief JW – S Barkley
  2. Fiergen Steamy Windows – S White
  3. Fiergen City Limits – G Cooper
  4. Bwgan Llwyd ar Nantlle – A Evans

Open (10 runners)

  1. Bushwacker Hotspot – A Lyon
  2. Fiergen Private Dancer – S White
  3. Macgiriaght Vindicator of Whitscleave – G Constable (Clumber)
  4. Isfryn Lickety Split – T Smith

Best Hunters:

  • Puppy: Abbyford Bold Venturer
  • Novice: Cherryheath’s Miss Chief JW
  • Open: Fiergen Private Dancer

wtsep14a


Working Clumber Spaniel Society Autumn AV Spaniel Working Test
Sunday 14th September 2014

Held at Nethercote, Winsford, Somerset.

Judges: Mr Graham West and Mr David Kent

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Novice (7 runners)

  1. Madadhbhan Lotus Mulberry – Sarah Watters-Carver (Clumber)
  2. Winterholt Black Thunder – Debbie Zurick (Clumber)
  3. Stourmere Scarlett Larch – David Chilvers (Clumber)

Open (8 runners)

  1. Fiergan Silver Spirit – Paul Shawyer
  2. Bushwacker Hotspot – Ann Lyon
  3. Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer

Top of Page


Working Minority Breeds Spaniel Club Autumn AV Spaniel Working Test
Saturday 6th September 2014

Held at Chicksgrove, Wiltshire by the kind permission of Mr & Mrs G Adams.

Judges: Kevin Barraclough & Chris Page

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Puppy (2 runners)

  1. Cocolambton Geranium – Rob Reece (Field)
  2. Abbyford Bold Venturer – Margaret Hughes (Clumber)

Novice (9 runners)

  1. Etheridge Stanthorpe – Karen Sargeson (Clumber)
  2. Fiergen Steamy Windows – Sandy White
  3. Cocolambton Geranium – Rob Reece (Field)
  4. Tawnyka Totally Nutmeg – Kat Edge (Sussex)

Open (8 runners)

  1. Fiergen Silver Spirit – Paul Shawyer
  2. Macgiriaght Vindicator of Whitscleave – Graham Constable (Clumber)
  3. Isfryn Lickety Split – Tina Smith
  4. n/a
  • Best in Test: Etheridge Stanthorpe
  • Best WSS: Fiergen Silver Spirit
  • Best Clumber: Etheridge Stanthorpe
  • Best Sussex: Bramnell Bess – Julia Lewis
  • Best Field: Cocolambton Geranium
  • Best AMCS: Cottonsocks Chase Me – Graham Woolridge
  • Best SWD: Kingsreach Salpicada for FoxJack – Karen da Rosa

Top of Page


KCWGC Day
Saturday 23rd August 2014

Held at Treholig, Welshpool, Powys by the kind permission of Anthea Lawrence.

Assessors: Anthea Lawrence & Brian Yates.

Kennel Club Working Gundog Certificates on dummies were awarded to the following:

  • Isfryn Lickety Split – Tina Smith (WSS)

Top of Page


Sussex Spaniel Association AV Spaniel Working Test
Sunday 22nd June 2014

Held at Downton Castle Estate, Ludlow, Shropshire.

Judges: Keith Carter & Roger Keenan.

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Puppy (5 runners)

  • No awards made

Novice (6 runners)

  1. Isfryn Lickety Split – Tina Smith
  2. Jubilwell Jingle Bells – Kelly Jeffries (Clumber)
  3. n/a
  4. n/a

Open (6 runners)

  1. Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer
  2. Bushwacker Hotspot – Ann Lyon
  3. Jubilwell Jingle Bells – Kelly Jefferies (Clumber)
  4. Macgiriacht Vindicator – Graham Constable (Clumber)
  • Best in test: Menstonia Misty Dreams
  • Best Sussex: Jubilwell Kayna – Bill Cadwell

Top of Page


Clumber Spaniel Club AV Spaniel Working Test
Sunday 1st June 2014

Held at the Merevale Estate

Judges: Mr J D Sowerby & Mr M Blakeman.

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Novice Test

  1. Macgiriaght Vindicator – Graham Constable (Clumber)
  2. Micklemess Sunny Dawn – Chris Page (Clumber)
  3. Micklemess Belvedere – Chris Page (Clumber)
  4. Micklemess Spice Of Life – Chris Page (Clumber)
  5. Fiergen Steamy Windows – Sandy White

Open Test

  1. Fiergen Silver Spirit – Paul Shawyer
  2. Clumbadane Athos – John Rudbach (Clumber)
  3. n/a
  4. n/a

Best in Test: Macgiriaght Vindicator

Top of Page


South Eastern Welsh Springer Spaniel Club AV Spaniel Working Assessment Test
Sunday 18th May 2014

Held at Ashmere Farm, Sole Street, Meopham, Kent by the kind permission of Mr David Stapleton

Judges: Heather Mayes & Louise Judge.

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Special Beginners (2 runners)

  1. Killena Tumbaa – Wendy Buckwell
  2. Amblelight Trapezium Star – George Isherwood

Puppy (2 runners)

  1. Killena Tumbaa – Wendy Buckwell
  2. Killena Sarafina – Wendy Buckwell

Novice (10 runners)

  1. Magiriaght Vindicator – Graham Constable (Clumber)
  2. Islemoor Beau Sancy – Ann Lyon
  3. Killena Mustang – Carley Sandford
  4. Blythway Sunflower Gold – Fiona Stevenson

Open (6 runners)

  1. Bushwacker Hotspot – Ann Lyon
  2. Menstonia Misty dreams – Julie Shawyer
  3. Fiergen Silver Spirit – Paul Shawyer
  4. Coedybrain Ryan Ar Nantile – Alison Evans

Top of Page


Working Minority Breeds Spaniel Club Spring KC Working Test with KCWGDC
Sunday 11th May 2014

Held at Eynsham Hall Estate, Oxfordshire.

Judges: Mr John Crawford (A Panel) & Mr James Darley.

Graham Constable reports: ‘Before we moved off to the ground we were going to use they explained the format of the day to the competitors. The Puppy would be run first and then Novice and we would then have a small break before going onto the Open and have a late lunch. The ground at Enysham Hall was just fantastic and very pictureques as most of the wood we were using had a blanket covering of Bluebells. Having completed the Open dogs by 1330hrs we moved back to the cars to have a well-earned lunch.’

Puppy

  1. Etheridge Kyffin – Margaret Hughes (Clumber)

Novice

  1. Blythway Sunflower Gold – Fiona Steverson (WSS)
  2. Macgiriaght Vindictor – Graham Constable (Clumber)
  3. Bramnell Bess – Julia Lewis (Sussex)
  4. Bwgan Llwyd Ar Nantlle – Allison Evans (WSS)
  5. COM. Fiergen City Limits – Handler Gill Cooper (WSS)
  6. COM. Coedybrin Ryan Ar Nantlle – Handler Allison Evans (WSS)

Open

  1. Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer (WSS)
  2. Sedgehurst Alma – Graham Constable (Clumber)
  3. Bushwacker Hotspot – Ann Lyon (WSS)
  4. Bodlon Star Attraction by Bushwacker – Ian Dixon (WSS)
  5. Fiergen Silver Spirit – Paul Shawyer (WSS)
  • Best in Test: Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer (WSS)
  • Best WSS: Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer
  • Best Sussex: Bramell Bess – Julia Lewis
  • Best Clumber: Sedgehurst Alma – Graham Constable

Kennel Club Working Gundog Certificates on dummies were awarded to the following:

  • Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer (WSS)
  • Sedgehurst Alma – Graham Constable (Clumber)
  • Bushwacker Hotspot – Ann Lyon (WSS)
  • Bodlon Star Attraction By Bushwacker – Ian Dixon (WSS)
  • Fiergen Silver Spirit – Paul Shawyer (WSS)
  • Blythway Sunflower Gold – Fiona Steverson (WSS)
  • Macgiriaght Vindictor – Graham Constable (Clumber)

WSSC Spring Assessment Test
Sunday 27th April 2014

for show, show-bred, and minor breed spaniels (excluding Irish Water Spaniels). Held at New Farm, Nr Evesham, Worcestershire, by the kind permission of Mr Norman Onens.

Judges: Mr Andy Hales and Mrs Maureen Wilson

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Special Beginners (1 runner)

  1. Jubilwell Proper Job – Julie Cadwell (Sussex)

Puppy (4 runners)

  1. Jubilwell Proper Job – Julie Cadwell (Sussex)
  2. Jubiwell Haymaker – Bill Cadwell (Cocker)
  3. Cocolambton Geranium – Emma Reece (Field)
  4. Mariemead Winters Mist – Ray Harvey

Novice (7 runners)

  1. Bwgan Llwyd Ar Nantlle – Alison Evans
  2. 2. Blythway Sunflower Gold – Fiona Stevenson
  3. Winterbourne a Glass Slipper for Mishules – Shula Shipton (Field)
  4. Cocolambton Geranium – Emma Reece (Field)

Open (7 runners)

  1. Atalas Jack The Lad at Stedigan – Paul Steadman
  2. Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer
  3. Hillpark Sunset Gold over Blythway – Fiona Stevenson
  4. Fiergen Silver Spirit – Paul Shawyer

Best Hunters:

  • Puppy: Jubilwell Proper Job
  • Novice: Bwgan Llwyd Ar Nantlle
  • Open: Menstonia Misty Dreams

wtapr14a


 

Welsh Springer Spaniel Club of South Wales AV Spaniel Working Assessment Test
Sunday 20th April 2014

For Show, Show Bred & Minor Breed Spaniels (excluding Irish Water Spaniels). Held at Tyn-y-Coed, Pentyrch, Cardiff, by the kind permission of Mr H Peters.

Judges: Mr Alan Willis – Novice and Intermediate & Mrs Alison Evans – Special Beginners & Puppy

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Special Beginners (2 runners)

  1. Coedybrain Nia at Cwmbeili – Karen Lancett
  2. Bonybraids Jubilee Queen – Lee Croft

Puppy (6 runners)

  1. Cocolambton Geranium – Emma Reece (Field)
  2. Mariemead Winters Mist – Ray Harvey
  3. Glenbrows Paintbox at Clynewood – Lesley Breeze
  4. Ypagneul Piccolet – Paul Jenkins
  5. Coedybrain Nia at Cwmbeili

Novice (7 runners)

  1. Fiergen Steamy Windows – Sandy White
  2. Yberfa Lili Bychan – Sue Evans
  3. Typica Country Maid – Jan Rees
  4. Mariemead Winters Mist – Ray Harvey
  5. Sh Ch Coedybrain Nelli – Jan Janes

Intermediate (6 runners)

  1. Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer
  2. Fiergen Silver Spirit – Paul Shawyer
  3. Sycharth Hob-y-Deri Dando – Mary Evans
  4. Bushwacker Hotspot – Ann Lyon
  5. Sycharth Catrin – Mary Evans

Best Hunter: Menstonia Misty Dreams

Top of Page


Worcestershire Gundog Society AV Spaniel Working Assessment Test
Saturday 15th March 2014

For Show, Show Bred, & Minor Breed Spaniels (excluding Irish Water Spaniels). Held at Church Lench, Nr Harvington, Evesham by the kind permission of Mr R Bird.

Judges: Sarah Gazey & Colin Thompson

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Special Beginners (1 runner)

  1. Jubilwell Proper Job – Julie Cadwell (Sussex)

Puppy (3 runners)

  1. Micklemess Sunny Dawn – Chris Page (Clumber)
  2. Cocolampton Geranium – Emma Reece (Field)
  3. Mariemead Winters Mist – Ray Harvey

Novice (8 runners)

  1. Macgiriaght Vindicator – Graham Constable (Clumber)
  2. Blythway Sunflower – Fiona Stevenson
  3. Fiergen Steamy Windows – Sandy White
  4. Pearkin Pendleton – Gill Pearce-Gudger (Cocker)
  5. Fiergen City Limits – Gill Cooper

Open (6 runners)

  1. Menstonia Misty Dreams – Julie Shawyer
  2. Fiergen Silver Spirit – Paul Shawyer
  3. Atalas Jack the Lad at Stedigan – Paul Steadman
  4. Bushwacker Hotspot – Ann Lyon

Best in Test: Macgiriaght Vindicator (Clumber)