Working Results 2005

WSSC Autumn Assessment Test – 16th October 2005

The WSSC Autumn Assessment Test (open to all minority breed spaniels and show/show-bred ESS and Cockers) was held at Brookwood, Surrey, by kind permission of Mr R Reeder. The judges were Sue Cox and Andrew McDonald.

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Special Beginners (4 Runners)

  1. Ambika Justin Time – Sue Lyon
  2. Phentina Blue Ette – Sally Aspital
  3. Thurbry Florence – Kay Bryant
  4. Tannamoor Anrhydedd – Jeanette Crowther

Puppy (8 Runners)

  1. Atalas Jack The Lad at Stedigan – Paul Steadman
  2. Sycarth Catrin – Mary Evans
  3. Isfryn Water Leaper – Tina Smith
  4. Mariemead Aron – Mr R Carr

Novice (16 runners)

  1. Moorash Titian Lady – Rhian Lewis
  2. Fiergen Silver Spirit – Julie Shawyer and Fiergen Silver Trinket at Julita – Julie Revill
  3. Ambika Justin Time – Sue Lyon
  4. Northey Well Connected to Megwellin – Steve Cooper
  • COM: Atalas Jack The Lad at Stedigan – Paul Steadman
  • COM: Fiergen Silver Lady – Sandy White

Open (10 runners)

  1. Northey Sun On The Sea – Christine McDonald
  2. Isfryn Ghost Swift – Tina Smith
  3. Fiergen Silver Spirit – Julie Shawyer
  4. Fiergen Silver Trinket at Julita – Julie Revill

Best Hunters

  • Puppy: Thurbry Hedd A Hope – Kay Bryant
  • Novice: Moorash Titian Lady – Rhian Lewis
  • Open: Isfryn Ghost Swift – Tina Smith

Show Spaniels Field Day – 15th October 2005

Judges: Mr Terry Baker (1939), Mr Chris Page, Mr Mike Guest

Show Gundog Working Test (2 qualifiers):

ssfd05-energizer

Sh Ch Highclare Energizer – Gill Tully (WSS)

ssfd05-fully-charged

Highclare Fully Charged at Isfryn – Tina Smith (WSS)

Novice Bitch Test

  1. Moorash Titian Lady – Rhian Lewis (WSS)
  2. Fiergen Silver Trinket at Julita – Julie Revill (WSS)
  3. Tryhard Rio De Janero – Sue Long & Malcolm Leeming (ESS)
  4. Tryhard Enchanting Tri – Sue Long & Malcolm Leeming (ESS)

Novice Dog Test

  1. Fenaybrook From a Distance – Pat Guy (ESS)
  2. Canovan Viking Flagship JW – Julie Grant (ESS)
  3. Sh Ch Belcrum Another Angus – Bill Ironside (Clumber)

Advanced Cold Game Test

  1. Isfryn Ghost Swift – Tina Smith (WSS)
  2. Sh Ch Highclare Energizer – Gill Tully (WSS)
  3. Northey Sun on the Sea – Christine McDonald (WSS)
  4. Highclare Fully Charged at Isfryn – Tina Smith (WSS)
  • Best Performance of the Day, Best Performance by a WSS and Gun’s Choice: Isfryn Ghost Swift – Tina Smith (WSS)
  • Best Performance of the Day in the Show Gundog Working Test and Best WSS in the Show Gundog Working Test: Highclare Fully Charged at Isfryn – Tina Smith (WSS)
  • Best WSS in Novice Bitch Test, Best WSS in Novice Tests and Best Overall Novice: Moorash Titian Lady – Rhian Lewis (WSS)

WSSC Spring Assessment Test – 3rd July 2005

The WSSC Spring Assessment Test (open to all minority Spaniel Breeds) was held at Prestbury Hill, Cheltenham, by kind permission of Ms L Blankenspoor. The judge was Mr S Eyeington.

In the results below all dogs are WSS unless otherwise specified.

Special Beginners (judged by Sue Connolly):

  1. Margaret Godel’s Moorash Queen of Telstra (Norlington Night Magic JW – Moorash Memphis Belle, bred by Sue Shenton)
  2. Rhiannon Lewis’s Moorash Titian Lady (Sh Ch Coedybrain Daffyd – Moorash Titian Queen, bred by Sue Shenton)
  3. Sandra Bell’s homebred Glanhafon Gwennol (Cwrt Afon Elgan von Trannon JW – Sh Ch Glanhafon Lleucu JW)
  4. Robert Sanderson’s Moorash Golden Girl ((Norlington Night Magic JW – Moorash Memphis Belle, bred by Sue Shenton)

Puppy :

  1. Paul Steadman’s Atalas Jack The Lad at Stedigan (Highclare Fully Charged at Isfryn – Atala’s Grace and Favour, bred by Linda Elliot)
  2. Sandie White’s homebred Fiergen Silver Lady (Rivermarsh New Horizon – Fiergen Snowdrop)
  3. Julie Shawyer Fiergen Silver Spirit (Rivermarsh New Horizon – Fiergen Snowdrop, bred by Sandie White)
  4. Tina Smith’s homebred Isfryn Water Leaper (Typica Fieldsman – Isfryn Ghost Swift)

Novice :

  1. Tina Smith’s Coedmawr Rhosyn at Isfryn (Highclare Fully Charged at Isfryn – Pennylock Miss Molly at Coedmawr, bred by Mike Brain)
  2. Fiergen Silver Lady, as above
  3. Moorash Titian Lady, as above and Best Hunter in test
  4. Steve Cooper’s Northey Well Connected at Megwellin (Rivermardsh New Horizon – Northey Surprise Surprise, bred by Christine McDonald)

Open :

  1. Paul Steadman’s Red of Brock at Stedigan (Tom Orchard – Helygen Myfanwy, bred by A Weaver)
  2. Christine McDonald’s homebred Northey Sun On The Sea (Rivermarsh New Horizon – Northey Surprise Surprise) and Best Hunter in test
  3. Elsbeth’s Hazell’s homebred and handled Field Spaniel Vraibleu’s Daisy Cutter (Sh Ch Tayowen Touch of the Night – Ewtor Bellringer at Vraibleu)
  4. Derek Dean’s Kazval Castaway to Pasondela (Sh Ch Kazval Bandito – Sh Ch Kazval Cage aux Folles, bred by Frank Whyte)