Working Results 2004

Show Spaniels Field Day – 23 October 2004

Judges: Mr J McKay (2054), Mr P Jackson, Mr C Page

Show Gundog Working Test (2 qualifiers):

  1. Cleavehill Guinevere – Mr Anderson (WSS)
  2. Canouan Up Pops Poppet – Mrs Grant (ESS)

Novice Bitch Test

  1. Sh Ch Highclare Energizer – Gill Tully (WSS)
  2. Tryhard Rio De Janero – Long & Leeming (ESS)
  3. Perakim Pick Me Up – G Pearce (Cocker)
  4. Mishules Toyal Ziyal JW – Shula Shipton (Field)

Novice Dog Test

  1. Fenaybook First Knight – Mr & Mrs Guy (ESS)
  2. Fenaybrook From a Distance – Mr & Mrs Guy (ESS)
  3. Chetruda Galileo JW – Ms Lockhart (ESS)
  4. Heulyn Feuille Noir of Bywold – Mr Monk (ESS)

Advanced Cold Game Test

  1. Combleywood Parti Piece at Belcrum – Mr Ironside (Am Cocker)
  2. Highclare Internet at Rockstro – Tina Smith (WSS)
  3. Highclare Royal Applause – Gill Tully (WSS)
  4. Debanza Brigadier – Mr Geddes (ESS)
  • Best performance of the day and Show Gundog Working Test, best performance by a WSS: Cleavehill Guinevere – Mr Anderson (WSS)
  • Best overall novice: Sh Ch Highclare Energizer – Gill Tully (WSS)
  • Guns Choice: Highclare Internet at Rockstro – Tina Smith (WSS)

WSSC Spring Assessment Test – June 2004

The WSSC Spring Assessment Test was held at Brookwood, Surrey, by kind invitation of Bridget & Richard Reeder on Saturday, 21st June. The judge was Mrs Ann Jones

Puppy (1 runner):

  1. Northey Sun On The Sea – Christine McDonald (WSS)

Novice (7 runners):

  1. Kazval Castaway to Pasondela – Derek Dean (WSS) also best novice hunter
  2. Vraibleu’s Daisy Cutter – Elsbeth Hazell (Field Spaniel)
  3. Northey Sun On The Sea – Christine McDonald (WSS)
  4. Redfrith Aberfeldy – Mrs M Duncan (WSS)

Open (10 runners):

  1. Red Of Brock – Paul Steadman (WSS) also best open hunter
  2. Highclare Fully Charged at Isfryn – Tina Smith (WSS)
  3. Kazval Castaway to Pasondela – Derek Dean (WSS)
  4. Julita Rustic Ramble – Julie Revill (WSS)

Worcester Gundog Association AV Working Assessment Test – 20 March 2004

Restricted to Show and Show Bred Spaniels 
Judges: Mr L Dewis and Mr T Strong

Puppy (2 runners)

  1. Northey Well Connected to Megwellin – Steve Cooper (WSS)

Novice (4 runners)

  1. Coedmawr Ffleur – Mike Brain (WSS)
  2. Kazval Castaway to Pasondela – Derek Dean (WSS)
  3. Mishules Tora Ziyal – Shula Shipton (Field)
  4. Coedmawr Rhosyn at Isfryn – Tina Smith (WSS)

Open (8 runners)

  1. Isfryn Ghost Swift – Tina Smith (WSS) and Best in Test
  2. Red of Brock – Paul Steadman (WSS)
  3. Highclare Fully Charged at Isfryn – Tina Smith (WSS) and Best Hunter
  4. Megwellin Razzle Dazzle – Steve Cooper (WSS)
  5. Commended – Amiro Baccanal – Ann Morgan (WSS)

Results by courtesy of Tina Smith. 


Nuneaton & District Working Spaniel Club Assessment Test – 22 February 2004

Tina Smith has kindly sent the results of the AV Show Spaniel classes from this test.

Puppy (4 runners)

  1. Coedmawr Rhosyn at Isfryn – Tina Smith (WSS)

Novice (2 runners)

  1. Red of Brock – Paul Steadman (WSS)

Open (11 runners)

  1. Isfryn Ghost Swift – Tina Smith (WSS)
  2. Bowbrook Golden Sparkler – Maureen Wilson (Cocker)
  3. Red of Brock – Paul Steadman (WSS)
  4. Micklemess Just George – Chris Page (Clumber)